اصول و ضوابط طراحی ویلا

پیشرفت تکنولوژی و رشد سریع زندگی صنعتی باعث شد تا افراد از محیط بکر و آرام طبیعت جدا شوند و این امر آشفتگی، افسردگی و خستگی روحی در جامعه را به همراه داشته است. همچنین افزایش جمعیت متمرکز در شهر و وجود آلودگی زیست‌محیطی باعث شده تا افراد به دنبال ساخت باغ و ویلا در خارج از محدوده شهری و در مناطق خوش آب و هوا باشند. باغ و ویلا کیفیت زندگی افراد را بهبود بخشیده و روحیه شهروندان را تسکین می‌بخشد.در ادامه مقاله اصول و ضوابط طراحی ویلا  همراه ما باشید.

آشنایی با اصول و ضوابط طراحی ویلا

ویلا باید از لحاظ امکانات با ساختمان‌های شهری هم‌تراز باشد و اصول و ضوابط طراحی ویلا به طور کامل در آن رعایت گردند. این امر باعث می‌شود تا افرادی که قصد استفاده طولانی‌مدت از این اماکن را دارند با محدودیت‌های غیرضروری و مشکلات رفاهی مواجه نشوند. از این رو در طراحی ویلا باید نهایت دقت را به خرج داد و این نکته را باید به خاطر داشت که طراحی فضای بیرونی، اطراف ویلا و فضای داخلی با واحدهای مسکونی مختلف دارای تفاوت‌های قابل‌توجهی می‌باشند.

آشنایی با اصول و ضوابط طراحی ویلا
طراحی فضای بیرونی و فضای داخلی ویلا

اصول و ضوابط طراحی پلان ویلا

طراحی پلان ویلا یکی از مهمترین و اصلی‌ترین بخش‌های طراحی ویلا می‌باشد. زیرا در طراحی ویلا باید بین پلان و فرم هماهنگی کامل وجود داشته باشد و موارد زیر در آن رعایت گردند:

  • اقلیمی
  • نورگیری
  • تهویه
  • عملکرد
  • کاربردی بودن فضاها
  • جلوگیری از پرت شدن فضاها

برای تمام این موارد باید زمان مناسب را سپری کرد تا بتوان طراحی ویلا با رعایت اصول و ضوابط مورد نیاز انجام داد. در طراحی پلان ویلا باید بین فضاها هماهنگی کامل برقرار باشد و برای آشپزخانه، نشیمن، خواب و سیرکولاسیون سطح مناسبی در نظر گرفته شود. نحوه قرارگیری ساختمان ویلا و وجود هماهنگی بین طبقات و ساختار سقف نیز از دیگر نکاتی هستند که هنگام طراحی ویلا باید رعایت گردند. سقف ویلاها ممکم است ساده، شیبدار و ترکیبی باشند. مباحث مقررات ملی ساختمان نیز باید در طول طراحی ویلا در نظر گرفته شوند تا در اجرای ویلا ساختمان به صورت خاص و بی‌نقص طراحی گردد.

اصول و ضوابط طراحی داخلی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا در اصول و ضوابط طراحی ویلا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد و نخستین بخش ویلا که باعث تمایز ویلا از دیگر ساختمان‌ها می‌شود، طراحی داخلی آن می‌باشد. از این رو طراحی داخلی ویلا باید مورد توجه قرار گیرد. وجود دیتیل خاص در ویلا و جزئیات باعث زیبایی طرح و مجلل به نظر رسیدن آن خواهد شد. نور و شیشه در طراحی ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از نور کافی در هنگام طراحی ویلا می‌توان کیفیت فضاها را تا حدود زیادی بهبود بخشید. مهمترین پارامتر در طراحی ویلای مطلوب وجود فضاهای بزرگ با سقف‌های بلند و استفاده از نور طبیعی می‌باشد.

طراحی ویلا باید به نحوی انجام گیرد که علاوه بر دیوارهای اطراف به عنوان جداکننده فضای داخلی و بیرونی عمل کند. دسترسی به فضای خارجی نیز باید به صورت معمارانه و هنرمندانه در نظر گرفته شود. استفاده از معماری دوبلکس و سقف‌های بلند برای طراحی جذاب امروزی پیشنهاد می‌شود. در این مدل از طراحی فضاهای عمومی و خصوصی برای استفاده راحت‌تر کاربران از یکدیگر تفکیک خواهند شد. از دیگر نکات مهم می‌توان به استفاده از نور جنوب و وجود درب‌های بازشونده کشویی بزرگ اشاره کرد که در زمان عصرگاهی و غروب خورشید باعث اتصال فضای داخلی و خارجی به یکدیگر می‌شوند و همچنین سطح بهره‌وری نور و نشاط ساکنین را افزایش می‌دهد.

اصول و ضوابط طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

از مهمترین عناصر در طراحی ویلا می‌توان به طراحی دکوراسیون داخلی آن اشاره کرد که در زیبایی و راحتی افراد ساکن در ویلا نقش مهمی را ایفا می‌کند. در ویلاهای دوبلکس و تریبلکس آزادی عمل بیشتری در مقایسه با ویلاهای کوچک در زمینه دکوراسیون داخلی وجود دارد. وجود فضاهای بزرگ، سقف‌های بلند و نور طبیعی محیط از مهم‌ترین مولفه های طراحی مطلوب ویلا محسوب می‌شوند. طراحی باید به نحوی انجام گیرد تا علاوه بر دیوارهای اطراف به عنوان جداکننده فضای داخلی و بیرونی عمل کنند، دسترسی به فضای خارجی به نحو معمارانه و هنرمندانه را فراهم سازد.

اصول و ضوابط طراحی دکوراسیون داخلی ویلا
دکوراسیون داخلی در ویلاهای دوبلکس و تریبلکس

تفکیک فضاها از دیگر ضوابط طراحی ویلا

نقشه ویلا نمایانگر تمام بخش‌های آن می‌باشد. یکی از چالش‌هایی که همواره طراحان را درگیر می‌سازد تعیین محل قرارگیری بخش‌های مختلف می‌باشد. این مسئله تا حد زیادی به متراژ زمین و کاربردهای بخش‌های مختلف وابسته می‌باشد. در ویلاهای لوکس از ورودی ویلا تا بخش مورد نیاز در بنا و محوطه باید ارتباط معنادار بصری و حرکتی ایجاد گردد. در حقیقت زمانی که صحبت از اصول و ضوابط طراحی ویلا به میان می‌آید منظور رعایت اصول معماری است. هدف از اصول معماری طراحی پلان با بهترین عملکرد می‌باشد.

طراحی یک پلان که با استفاده از آن بتوان تمامی بخش‌ها را با ورودی ویلا در تعادل قرار دارد امری دشوار است که در اصول طراحی ویلا باید مورد توجه قرار گیرد. این تعادل در سبک‌های مختلف طراحی نما، طراحی نقشه معماری و محوطه‌سازی ویلا باید از سبک خاصی پیروی کنند. در ویلاهای کلاسیک نمای اصلی آن تا طراحی دکوراسیون داخلی باید از سبک طراحی دکوراسیون کلاسیک پیروی نمایند.

طراحی فضای بیرونی ویلا

پس از این که فضاهای داخلی ویلا طراحی شد و به الزامات و نیازهای ویلا توجه شد باید فضای خارجی را طراحی کرد. هدف از استفاده از فضای بیرونی باغ و ویلا لذت بردن از فضای سبز و هوای دلچسب می‌باشد. طراحی فضای بیرونی ویلا باید به نحوی انجام گیرد که بیشترین کارایی و رضایتمندی ساکنین را به همراه داشته باشد. قرارگیری المان‌هایی همچون آلاچیق، باربکیو، استخر، آبنما و تونل طبیعت از مهمترین بخش‌های طراحی یک ویلا می‌باشند.

طراحی فضای بیرونی ویلا
ز مهمترین بخش‌های طراحی یک ویلا

از مهمترین عواملی که در زیبایی فضای ویلا و تبدیل شدن آن به مکانی چشمنواز و فرح‌بخش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باغچه‌های گل‌کاری شده و فضای سبز کافی
  • چیدمان درختان به نحو صحیح
  • انتخاب نوع پوشش گیاهی به صورت صحیح و منطبق با محیط

اصول و ضوابط طراحی سازه ویلا

استایی و پایداری سازه ویلا یکی از مواردی است که همواره در طراحی ویلا محدودیت‌هایی را ایجاد کرده و طراحان را به چالش می‌کشد. ایجاد معماری جذاب و متفاوت در طراحی ویلا به اطلاعات زیاد در رابطه با گرایش‌های مختلف همچون دانش سازه‌ای نیاز دارد. تا از این طریق بتوان فرم‌های زیبایی را ایجاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 11 =